Nemocnice hlásia nedostatok krvi. Ak môžte, pomôžte

Po ohlásení pandémie Covid-19 klesol v priebehu uplynulých týždňov počet odberov krvi. Nemocnice avizujú jej nedostatok a vyzývajú darcov, aby sa nebáli a prišli krv darovať. Zachránite tým ľudské životy a pomôžete aj sebe.

Darcov ubudlo. Prečo?

V číslach uvediem príklad Levickej nemocnice, kde Hematologicko-transfúzne oddelenie organizuje odber krvi jeden deň v týždni, v utorok. Týždeň po vypuknutí korony prišlo krv v Leviciach darovať iba 12 darcov. V utorok 24. marca nás tam bolo mojím odhadom vyše 50 a to vďaka medializácii nedostatočných krvných zásob a tiež aktívnemu telefonickému osloveniu niektorých darcov. Myslím, že darcovia obmedzili odbery minulý týždeň z niekoľkých dôvodov. Nechceli vystaviť riziku seba ani človeka, ktorý ich krv v transfúzii dostane, ďalej zohľadnili pozastavenie plánovaných operácií alebo jednoducho potrebovali byť doma s deťmi. Z bezpečnostných dôvodov boli zrušené aj obľúbené mobilné odbery, počas ktorých môžete darovať krv vo svojom meste alebo dokonca na pracovisku. V nemocniciach však aj napriek epidémii Covid-19 prebieha liečba akútnych pacientov, záchrana životov po dopravných a iných nehodách či pôrody.

Nemusíte sa báť

Aj Národná transfúzna služba SR hľadá darcov. Z Novej Bane máte najbližšie pobočky v Nitre a v Banskej Bystrici, kde krv berú v pracovné dni od 7.00 do 14.00 hod. a v utorok až do 17.00 hod. S Nitrou nemám skúsenosti, v Banskej Bystrici sa jedná o samostatnú budovu v rámci komplexu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta a stretnete sa tam s veľmi príjemným personálom. Ďalšou možnosťou je Nemocnica Levice v utorky od 7.00 do 10.30 hod. alebo Žiarska nemocnica rovnako v utorky od 6.00 do 9.00 hod. Na všetkých pracoviskách boli zavedené sprísnené hygienické podmienky, aby boli darcovia chránení. Môžu sa dokonca objednať na presný čas. Nebojte sa ani toho, žeby ste boli nakazení novým vírusom a mohli tak ublížiť človeku, ktorý vašu krv dostane. Krv zostáva 14 dní v „karanténe“ a v prípade príznakov nákazy v najbližších dvoch týždňoch ste povinní svoj stav nahlásiť pracovisku.

Dobrý pocit víťazí

Ak vás uvedené argumenty stále nepresvedčili, mám pre Vás ešte jeden, posledný, avšak najsilnejší. Na odberovom mieste v Leviciach dnes panovala pokojná, príjemná atmosféra, hoci sa nás tam dnes zišlo neúrekom a strávila som tam skoro dve hodiny. Nikto nebol netrpezlivý. Síce sme všetci mali rúška a rukavice, nikto nehovoril o korone. Zabudli sme na svoj strach zo súčasnej situácie a sústredili sa na pomoc niekomu inému, hoci cudziemu a na pocit zodpovednosti a zároveň radosti, ktorý darovanie krvi prináša. Myslím, že tento pocit pretrvá dlhšie ako len jeden deň, možno z neho budem čerpať energiu celý týždeň. Aj keď mobilný výjazd v Novej Bani plánovaný na budúci pondelok bol zrušený, ak ste v poriadku, neotáľajte a vycestujte darovať krv na niektoré odberné miesto. Pozerám do budúcna optimisticky a verím, že Novobanskí darcovia sa stretnú o pár mesiacov znova v Novej Bani, či už 29. júna v KD Štále alebo 27. júla v Základnej umeleckej škole.