Prečo ma baví práca poslankyne

Robiť poslanca je síce chutný, ale tvrdý oriešok. Čo na tejto službe ma napĺňa a čo prekvapuje? Prečo je to niekedy ťažké?

Jediná žena
Za poslankyňu som bola zvolená prvýkrát v novembri 2014 ako občan nespokojný s fungovaním mesta. Vyhrala som za obvod, v ktorom dodnes žijem. Keď niečo robím, snažím sa to robiť poriadne a naplno (asi to niekedy až preháňam ?). V minulom volebnom období sme boli v mestskom zastupiteľstve dve ženy, teraz som tam sama. V tom však nepociťujem problém. I keď zatiaľ sa mi zdá, že toto volebné obdobie je ťažšie, asi to skôr spôsobuje môj neskorší príchod medzi 12-tich poslancov. Pridala som sa k nim až v apríli, po dodatočných voľbách za obvod Štále. Stále sme sa dostatočne nespoznali a správanie niektorých ma ešte aj dnes dokáže prekvapiť.

Dôveruj, ale preveruj
Na rozdiel od manželstva, kde si človeka po svojom boku vyberáte sami, v mestskom zastupiteľstve (MsZ) stretávate ľudí rôzneho veku (dá sa povedať rôznych generácií), s rôznymi charaktermi. Preto si myslím, že síce je na mieste snažiť sa dôverovať jeden druhému, ale určite to nie je dobré s dôverou preháňať. Mohlo by Vám to spôsobiť zbytočné sklamania. Materiály doručené na rokovanie mestského zastupiteľstva si preto vždy prečítam a ak sa mi v nich niečo nepozdáva, zisťujem si dodatočné informácie alebo sa spýtam rovno na zasadnutí MsZ. Pokiaľ nemám dostatok informácií, zdržím sa hlasovania. Pracujem na tom, aby sa nezabúdalo na „môj“ okrajový obvod Štále, i keď viem, že v niektorých veciach má jednoducho prednosť centrum. Napríklad odhŕňať sneh určite nezačnú na Štáloch. Teším sa, že sa začali práce na rekonštrukcii kultúrneho domu na Štáloch, boli opravené niektoré cesty a doplnené osvetlenie.

Mať vplyv
Najťažšie na práci poslanca je vedieť odhadnúť, kedy Vám kolega poslanec chce len poskytnúť spätnú väzbu, aby ste svoj názor na danú vec ešte zvážili a kedy už chce Vami manipulovať. Aj ja sa snažím vysvetliť svoj názor a predloženými faktami ovplyvniť názory ostatných, ale keď sa to nepodarí, akceptujem výsledok hlasovania. Niekedy sa stane, že si medzi poslancami nájdete aj nových kamarátov. Okrem povinných jázd – komisie, zastupiteľstvá, máme aj rôzne pracovné stretnutia. Často sa tiež zapájam do dobrovoľníckych aktivít a niektoré aj sama organizujem. Je to príležitosť, kde stretávam občanov a dostávam od nich podnety, čo treba riešiť. Okrem toho mám túto webstránku a FB stránku: https://www.facebook.com/PoslankynaNovaBana/, kde pravidelne informujem Novobančanov o dianí v meste. Komunikujem aj telefonicky a e-mailom.

Je to aj sranda
Čo mám naozaj rada, je, keď sa na komisii alebo mestskom zastupiteľstve dokážeme spolu zasmiať. Odľahčuje to niekedy naozaj vyhrotené situácie. Mám rada ľudí so zmyslom pre humor. Sama som extrovert, som komunikatívna a pripravená na spoluprácu s ostatnými. Okrem tvrdej práce patria k činnosti poslanca aj rôzne spoločenské akcie. Hlavne v tomto volebnom období sa s nimi akoby roztrhlo vrece. Je to príležitosť neformálne sa porozprávať a bližšie spoznať s kolegami poslancami, zamestnancami úradu aj riaditeľmi mestských organizácií. Za posledné obdobie sme zažili oslavu pána primátora, predtým jarmočnú recepciu, v máji 60.-te výročie založenia Centra voľného času.